Marka producenta w social mediach. Tak czy nie?

Anna Bugaj 20/08/2020 0

Czy marka producenta powinna posiadać swoją własną komunikację w social mediach? 🧐 Jakie profity lub straty może z tego mieć? Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej!

👉 Kliknij i przeczytaj tekst!

Komunikacja klient-agencja – jak powinna wyglądać?

Anna Bugaj 13/12/2019 0

Początki relacji na linii klient – agencja bywają trudne, szczególnie jeśli klient nie prowadził wcześniej outsourcingu usług marketingowych. Co warto ustalić na początku współpracy, aby była ona owocna i przebiegała swobodnie, bez zastrzeżeń z obydwu stron? Poniżej kilka wskazówek:

  1. Rozmowa

Proces pozyskiwania klienta to niekiedy wielomiesięczne negocjacje dotyczące zakresu współpracy i kwestii finansowych. Zakres działań, od których rozpoczynaliśmy rozmowy, pod koniec negocjacji może się diametralnie zmienić, dlatego musimy być gotowi i na taki obrót spraw. Zanim podpiszemy ostateczny dokument wiążący obie strony do współpracy, warto poświęcić czas i ponownie zbadać finalne potrzeby klienta. Merytoryczna rozmowa i dobrze wypełniony brief, czyli dokument, który systematyzuje wiele kwestii – od określenia grupy docelowej poprzez cel kampanii aż po budżet, to suma odpowiednio przygotowanej oferty dopasowanej do oczekiwań klienta. To właśnie na podstawie briefu rozpoczynamy prace nad strategią i dokładnie rozpisujemy budżety kampanii. Rozmowa, a przede wszystkim trafne zadawanie pytań oraz umiejętne słuchanie, to klucz do zrozumienia potrzeb klienta.

  1. Dedykowany account

Na ostatnim etapie procesu negocjacji warunków i ustalania zakresu współpracy warto do rozmów dołączyć dedykowanego accounta, który będzie łącznikiem na linii klient – agencja. Rola accounta nie jest łatwa, musi umiejętnie łączyć oczekiwania klienta z możliwością ich realizacji po stronie zespołu. Przy kampaniach po stronie agencji zaangażowanych jest wiele osób, a zadaniem accounta jest spinanie wszystkiego w całość oraz dokładna weryfikacja wszystkich materiałów,  zanim zostaną wysłane  do klienta. W głównej mierze odpowiada on również za to, aby efekt finalny był jak najbliżej oczekiwań Klienta.

  1. Komunikacja

Aby współpraca była owocna, należy stale komunikować swoje oczekiwania i potrzeby. klient powinien być świadomy tego, że mimo doskonałego poznania jego usługi czy produktu, nadal będziemy potrzebować jego wsparcia. Ważne, aby po drugiej stronie znalazła się osoba gotowa do rozmów w celu omawiania bieżących kwestii. Przed rozpoczęciem działań warto ustalić tygodniowy czy miesięczny harmonogram prac, który nie tylko będzie systematyzował działania agencji, ale także sprawi, że klient będzie wiedział, kiedy może spodziewać się przesłania przygotowanych materiałów, zobowiązujących go do udzielenia feedbacku. Marka, podejmując współpracę z agencją, musi działać na zasadzie partnerstwa. Można wymagać wiele, jednak aby wszystko szło zgodnie z planem, trzeba w szczególności rozmawiać.

  1. Raportowanie

Cykliczne raportowanie pracy agencji jest odpowiednim momentem do wspólnych spotkań i analizy dotychczasowych działań. Dodatkowo pozwala na jeszcze lepsze poznanie klienta i wzmocnienie relacji biznesowych. Przygotowując się do takich spotkań, warto mieć ze sobą listę pytań i omówić je podczas jednej rozmowy, pokazując klientowi, że szanujemy jego czas.

Zdarza się, że po stronie klienta kontakt przejmują osoby pracujące w dziale marketingu czy sprzedaży, które mają sporą wiedzę branżową. Co jeśli jednak taka osoba wcześniej miała niewiele wspólnego z marketingiem? To proste – nadal musimy mu pokazać, że jesteśmy partnerami i wspólnie dążymy do obranego celu. Aby dojść do porozumienia, trzeba dopasować język komunikacji do stopnia znajomości tematu przez drugą stronę. Na pewno będzie się to wiązało z dłuższymi rozmowami i wyjaśnianiem niektórych kwestii, ale właśnie po to marki decydują się na współpracę z agencjami.

Jak rozmawiać z fanami na Facebooku?

Anna Bugaj 02/09/2019 0

Jakie treści umieszczać w social mediach? Jak pisać, a przede wszystkim – jak rozmawiać ze swoimi fanami? Poniżej kilka punktów, które naprowadzą Cię na odpowiednie tory.

Pisz treści zgodnie z obraną wcześniej strategią

Prowadzenie profilu na Facebooku bez wcześniejszego określenia jego celów, analizy rynku czy potrzeb grupy docelowej mija się z celem. Musimy wiedzieć do kogo mówimy i jaki wydźwięk mają mieć nasze komunikaty. Pisanie treści zgodnie z wytyczoną w strategii tematyką znacznie ułatwia działania i poruszanie się po social mediach.

Dopasuj treści do tematyki i grupy docelowej

Wielu specjalistów od mediów społecznościowych uważa, że posty powinny być zwięzłe, przepełnione call to action i opatrzone przyjemnym dla oka zdjęciem. Czy mają rację? Pewnie! Ale pamiętajmy – nie wszystkie profile możemy mierzyć jedną miarą i stosować zawsze te same reguły. Wszystko zależy od naszej grupy docelowej i stylu komunikacji marki. Inaczej zwrócimy się do młodzieży, a inaczej do osób 50+. Prowadząc fanpage z branży budowlanej, określanej jako „trudna”, wiemy, że komunikacja marki z pozycji eksperta sprawia, iż w pełni wyczerpujemy temat, a tego oczekują nasi odbiorcy. I w tym przypadku długie treści są jak najbardziej na miejscu . Trudno w dwóch zdaniach zamieścić sposób działania szpachli czy skomplikowanego narzędzia.

Zachowaj spójność

Mając określoną wcześniej grupę docelową, wiesz, w jaki sposób powinno się do niej zwracać. Warto zastanowić się nad formą komunikatu – czy zwracać się w drugiej osobie liczby mnogiej – „Wy”, czy może lepiej zastosować formalny zwrot – „Państwo”.

Pisz językiem korzyści – rozwiązuj problemy

Tworząc nasze treści w social mediach, musimy mieć świadomość, że Internet codziennie zalewa morze contentu. Baw się słowem, pisz treści dające wybór i oczekuj odpowiedzi w komentarzach. Pokazuj realizacje z użyciem produktów marki i dzięki takim działaniom doceniaj swoich fanów. Nie ma lepszej rekomendacji niż umieszczanie zdjęć przesłanych przez fanów!

Rozmawiaj – zachęcaj do interakcji

Facebook daje możliwość publikowania różnego contentu. Możemy publikować samą treść, dołączać do niej grafikę czy video. Ważne, aby posty, które publikujemy, zachęcały do interakcji i spowodowały, że fani chociaż na chwilę zatrzymają się na umieszczonej przez nas treści. Pamiętaj, że tworzysz fanpage dla fanów, a nie dla siebie.

Sprawdzaj pisownię

Ta porada może wydawać się oczywista, ale wiele małych kryzysów rozpoczęło się właśnie od tego, że w treść posta wkradł się błąd ortograficzny czy literówka. Jakoś tak dziwnie się składa, że posty z błędem wyświetlają się użytkownikom częściej 🙂

Liczy się czas

Mając na uwadze poprawną komunikację z naszymi fanami, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach Facebook stał się pierwszym źródłem kontaktu dla wielu osób. Czasem działa prężniej niż niejedna infolinia. W związku z tym, ważny jest czas. Fani, pisząc do nas, oczekują szybkiej reakcji. Zarówno w momencie, kiedy piszą jakiś zabawny komentarz odnoszący się do naszej marki, jak i wtedy, kiedy składają reklamację czy dzielą się swoim problemem. Nie pozostawiaj komentarzy bez odpowiedzi!

Moglibyśmy wymienić jeszcze wiele porad jak dobrze komunikować się z fanami – pamiętajmy jednak, że najważniejszą zasadą jest to, aby każdy profil traktować indywidualnie i odpowiednio przygotować się do jego prowadzenia.