Marka budowlana w social mediach. Jak zaktywizować użytkowników?

Patryk Antczak 25/04/2022 0

Duża część klientów Grupy Maciaszczyk to firmy z szeroko pojętej branży budowlanej. Są to marki producenckie farb dekoracyjnych, chemii budowlanej, profesjonalnych narzędzi czy materiałów do budowy domu jak np. beton komórkowy. Dla większości z nich jako agencja marketingowa tworzymy komunikację w mediach społecznościowych skierowaną stricte do fachowców i majsterkowiczów. Temat nie jest prosty, ponieważ zawsze powstaje pytanie – jak stworzyć wartościowy content dla tzw. ciężkiej branży w gąszczu lekkich, przyjemnych treści, które znajdujemy na Instagramie/Facebooku. Po kilku latach doświadczenia możemy się podzielić naszym fragmentem przepisu na sukces.

1.Stwórz przestrzeń do zaciekłej dyskusji

Badania wskazują, że aż 56,8% wykonawców korzysta z mediów społecznościowych w celach zawodowych*. Fachowcy mają różne doświadczenie w wykorzystaniu produktów/narzędzi – możliwe, że każde z nich jest dobre. Tworząc post, wyjdź od problemu, zaproponuj swoje rozwiązanie i zadaj CTA, które rozbudzi dyskusje. Zapytaj np., jak oni by sobie z tym poradzili. Uwierz nam, odpowiedzi będzie bardzo dużo. Co ważne, kontynuuj dyskusję w komentarzach, dopytaj, zaczep, skomentuj. Dzięki takim organicznym działaniom tworzymy zasięg wirusowy na profilu, co przyczynia się do wzrostu widoczności posta. Przykład 👇

unnamed

 2.Reaguj na potrzeby Twojej grupy

Fachowcy nie chcą czytać tylko o tym, jak Twoje produkty są świetnej jakości oraz w przystępnej cenie. W terenie mają inne, codzienne problemy, na które marka może pośrednio lub bezpośrednio odpowiadać lub dać znać, że również je widzi.

Jako agencja widzimy wśród fachowców takie problemy jak:

  • brak łatwo dostępnej wiedzy w pigułce,
  • brak darmowej porady od product managera,
  • brak czasu na wertowanie nowości z branży, które mogą im pomóc usprawnić pracę.

W zależności od możliwości firma może organizować darmowe szkolenia online, webinary, e-booki, poradniki, wszystko to, co odpowie na potrzeby odbiorców. Dzięki temu może stać się w oczach wykonawcy ekspertem w dziedzinie, co również przełoży się na wzrost jej rozpoznawalności.

po

3.Pokazuj, jak się tego NIE robi!

Ostatni protip to kompilacja dwóch poprzednich sugestii. Fachowcy (i nie tylko 🙂 ) uwielbiają opiniować pracę wykonaną przez innych. Dajmy im na to przestrzeń. Co jakiś czas na profile, które obsługujemy, wstawiamy posty z tzw. fuszerkami, a wykonawcy wydają wtedy swój wyrok – dzielą się z nami opinią na temat wykonanej pracę i anonimowego fachowca. Często wszak się zdarza, że po jednym fachowcu drugi musi lub chce poprawiać 🙂 Dzięki takim treściom stajemy się też autentyczni. To często widoki, z którymi nasi odbiorcy spotykają się w terenie. A zasięg takich postów naprawdę robi wrażenie 🙂 Spójrz poniżej.

WAŻNE – pod takimi postami należy moderować komentarze ze szczególną uwagą. Dochodzi do różnych spięć między wykonawcami, które jako marka powinniśmy szybko rozwiązywać.

unnamed 1

Nie będziemy ukrywać: prowadzenie social mediów nie jest łatwe, a w branży budowlanej tym bardziej. Jesteśmy jednak przekonani, że wkładany przez nas wysiłek przekłada się na budowanie lojalnej grupy wykonawców, którzy korzystają z naszych produktów w terenie. Szczerość i autentyczność to dla tej grupy najważniejsze wartości. Dla przykładu warto wejść na profile marek takich jak Solbet, PCI, Perschmann. Liczymy, że przytoczone wskazówki pomogą Ci również taką zbudować.

 

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej!

*Źródło: ASM – centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie badań CATi wśród wykonawców

Zadzwoń!

ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

wyślij zapytanie!

    Half,Of,Kiwi,Fruit,In,A,Slingshot,On,Green,Background.

    Czym jest remarketing? [podcast]

    Patryk Antczak 03/09/2021 0

    W najnowszym podcaście Patryk Antczak odpowiada na pytania:
    Czym jest remarketing?
    Jakie cele może mieć to działanie?
    Jakie grupy remarketingowe można tworzyć?
    Czy remarketing jest dla każdego?

    Oraz przedstawia case study. Zapraszamy do odsłuchania! 

    Zadzwoń!

    ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

    wyślij zapytanie!

      Orange,Light,Bulb,Among,Blue,Light,Bulbs,On,Blue,Background.

      Zastosowanie metodyk Agile w kontekście projektowania UX

      Patryk Antczak 17/06/2021 0

      Nie będę ściemniał – copywriting nie jest moją mocną stroną. Jednak odkrywanie nowych możliwości, w szczególności metod, które mogą być przydatne w mojej pracy, już tak. W tym artykule chciałbym omówić, jakie metodyki Agile mogą być i są wykorzystywane w kontekście projektowania UX. Najpierw jednak, aby systematyczności stało się zadość, proponuję zacząć od samej definicji wyżej wspomnianych metodyk.

      Agile – czyli grupa metod zwinnego zarządzania, wywodząca się z zarządzania procesami projektów IT, zakłada, że nie jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować całego przebiegu projektu. Rozwiązaniem tego są tzw. sprinty, czyli rozbicie projektu na mniejsze części oraz możliwość sprawdzenia w ustalonym odstępie czasowym, jak przebiegają prace. Po zakończeniu części pracy jest ona sprawdzana przez klienta i dopiero po jego akceptacji zespół pochyla się nad kolejnym cyklem projektowym. Dzięki temu łatwiej jest planować, projektować, być gotowym na zmiany, tym samym sam projekt staje się bardziej elastyczny. Brzmi cudownie, prawda?

      Wiedząc jednak, że nasz projekt jest elastyczny, musimy mieć na uwadze, co jest dla niego najważniejsze. Agile zakłada kilka ważnych punktów, ale myślę, że powinienem przytoczyć trzy najbardziej według mnie warte uwagi:

      1. Cel biznesowy – klient nasz Pan? Trochę tak. Na każdym etapie należy pamiętać, jaki cel biznesowy przyświeca naszemu klientowi. Jest to punkt wyjściowy, który powinien być przytaczany bardzo często na sprintach, w szczególności gdy do projektu wprowadzane są modyfikacje.
      2. Priorytetyzacja – elastyczność to również gotowość na zmiany. Przez te zmiany pracy zazwyczaj jest coraz więcej. Dzięki Agile można podzielić rzeczy „to do” na 4 poziomy priorytetu: krytyczny, wysoki, średni oraz niski. Taki podział pozwoli najpierw zająć się rzeczami niecierpiącymi zwłoki.
      3. Komunikacja – tego nie mogło zabraknąć na mojej liście. Agile rekomenduje samoorganizujące się zespoły, które mają dużą swobodę działania, obdarzone są sporym zaufaniem, a jednocześnie obarczone odpowiedzialnością. Pracując nad jednym projektem, konieczna jest stała komunikacja między zespołami, która pozwala oceniać pracę projektu danego zespołu. Pozostaje pytanie, jak się komunikować? Najlepiej face to face – zazwyczaj pomaga to uniknąć wszelkich nieporozumień. Szczególnie z klientem, który oczekuje częstych raportów.

       

      Sam w codziennej pracy zawodowej używam narzędzia Trello, które pomaga mi zapanować nad zarządzaniem kilkoma projektami jednocześnie, szczególnie kiedy elementy danego projektu są zlecane zewnętrznym podwykonawcom.

      Wiedząc już, czym jest grupa metod zwinnego zarządzania, możemy przejść do próby połączenia tego z pracą UX. Robiąc research odnośnie do tego zagadnienia, dowiedziałem się, że jedna z metod jest już często wykorzystywana z pracą projektantów UX. To Scrum.

      Scrum, czyli również metoda zarządzania projektami, charakteryzuje się tym, że posiada wiele małych kroków projektowych, a cały cykl jest skupiony na częstej komunikacji zespołowej – np. poprzez codzienne kilkuminutowe spotkania, na których omawiany jest postęp pracy. Dodatkowo każdy członek zespołu ma dostęp do przebiegu każdego elementu projektu. To świadczy o transparentności pracy każdego zespołu. Każdy team ma też możliwość korzystania z wiedzy specjalisty, który jest wsparciem i motywacją. Nie należy również pomijać roli Scrum Mastera w całym procesie – koordynuje on pracę wszystkich zespołów i służy pomocą na każdym etapie projektu.

      Okazuje się, że Scrum i User Designerzy mają wiele tożsamych wartości. Jest to przede wszystkim zbieranie wiedzy i umiejętność jej wykorzystywania. Przy frameworku w trakcie prac projektowych popełniamy błędy, których nie robimy już w przyszłości, podobnie jest z procesem projektowania UX. Wymienić tu też należy przejrzystość i adaptację. Są to podstawowe fundamenty Scrum oraz projektantów UX i UI.

      Po przeczytaniu tego wszystkiego można dojść do przekonania, że praca w Scrum to dla UX bułka z masłem. Nic bardziej mylnego. Musimy pamiętać, że Scrum został stworzony z myślą o organizowaniu pracy programistom, nie UX Designerom, a ich świat rządzi się nieco innymi prawami. Jakie widać różnice?

      Przede wszystkim ciasne okienka projektowe – Scrum działa w systemie sprintowym, od 1 do 4 tygodni. UX Designerzy przyzwyczajeni są do pracy UCDP, która zaczyna się od definicji problemu, szukania rozwiązań, a następnie jego projektowania. Często przejście przez taki proces w odstępie sprintowym jest bardzo trudne do realizacji.

      Scrum ma pomóc Developerom, którzy są ukierunkowani na cel od sprintu do sprintu, na wydajną pracę i optymalizację czasu. Muszą oni dowieźć element projektu, a więc są nastawieni na wzrost i informację zwrotną na sprincie odnośnie do dowiezionego produktu lub technik inżynierskich. UX Designerzy również oczekują feedbacku, jednak od odbiorcy docelowego. Aby go otrzymać, konieczne jest przeprowadzenie testów użyteczności, które wymagają czasu. Trudno w pracy UX opierać się na swoim przeczuciu lub doświadczeniu, kiedy wymagania odbiorców końcowych się zmieniają.

      Pomimo wyżej wymienionych wyzwań Scrum, tak jak jest wykorzystywany w branży marketingowej, sprzedaży czy budownictwie, tak samo pomocny jest w projektowaniu doświadczeń. Agencja Mohi w jednym ze swoich artykułów podzieliła się doświadczeniem i wypisała kilka zasad efektywnej integracji UX/UI ze Scrumem.

       

      1. Wszyscy rozumieją Scrum – każdy wie, do czego służy framework, zna jego zasady oraz rozumie, dlaczego jest on ważny.
      2. Development, Product Owner, Scrum Master oraz wszyscy, którzy biorą udział w projekcie, rozumieją UX – na czym on polega i dlaczego również on jest ważny w projektowaniu.
      3. Najpierw UX, potem Development – warto rozpisać wszystko tak, aby projekt danego elementu został zaprojektowany przez UX przed Developmentem. Pozwoli to na jego omówienie i wprowadzenie ewentualnych zmian podczas dyskusji na sprincie.
      4. Czas na testy w oddzielnych backlogach – aby zniwelować frustrację z powodu braku czasu na testowanie zaproponowanego rozwiązania, UX Designerzy mają możliwość sprawdzenia swoich pomysłów, zapisując je jako oddzielne taki w sprincie.
      5. Tworzymy tylko to, co jest niezbędne do kolejnego sprintu – nie tracimy czasu na niepotrzebne prototypy, research czy grafiki; pamiętajmy, jaki przyświeca nam cel do najbliższego sprintu.

       

      Nie będę ukrywał, że mi jako początkującemu UX Designerowi, a zawodowemu Account Managerowi, przeczytanie kilku artykułów dało duże spojrzenie na nową perspektywę pracy. Czy zostałem przekonany do tego, że UX Designer może pracować w metodyce zwinnych technik? Z pewnością tak. Czy sam bym z niej skorzystał? Tak, jeśli miałbym osobę w zespole, która miała już praktyczne doświadczenie w takim systemie pracy i mogłaby wesprzeć mnie we wdrożeniu nowego. A jak niestety wiemy, nie jest łatwo zmienić nawyki.

      Wierzę jednak, że Scrum oraz pozostałe metody sprawiają, że branża UX będzie czuła się bezpiecznie w swoim środowisku pracy, a workflow to jest coś, na czym najbardziej wszystkim zależy.

       

      Źródła

      https://pl.mohi.to/blog/agile-i-lean-ux/

      https://boringowl.io/blog/metodyki-zarzadzania-projektami-it-agile-scrum-waterfall-czy-kanban

      https://pl.mohi.to/blog/scrum-ux-ui/

      https://www.projektgamma.pl/strefa-wiedzy/wiki/metodyki-agile

      https://highsoulutions.pl/blog/metoda-zwinna-agile/10n-najwazniejszych-krokow/

      Jak zdobyć 30 leadów z małym budżetem reklamowym? [PODCAST]

      Patryk Antczak 30/04/2021 0

      Po dwóch miesiącach współpracy mały sukces! Posłuchajcie naszego najnowszego case study – przedstawiamy Wam całą ścieżkę relacji pomiędzy klientem a agencją. Od pierwszego spotkania do pierwszych efektów! Jeżeli interesują Was kampanie leadowe, zapraszamy do słuchania 🙂

      👉YT

      Outstanding,Fresh,Red,Apple,And,Slices,Of,Apple,Painted,In

      Nadmiar bodźców – jak sobie z nim radzić? [PODCAST]

      Patryk Antczak 24/02/2021 0

      O tym, że większość z nas jest uzależniona od telefonu, już wiemy. Co jednak jest tego przyczyną i dlaczego nic z tym nie robimy?

      Patryk Antczak opowiada o problemie przebodźcowania oraz udziela wskazówek, jak można spróbować poradzić sobie z tym problemem.

      Zapraszamy!

      👉YT

      Czym jest Brand Space?

      Patryk Antczak 14/02/2021 0

      Praca w marketingu online jest niezwykle interesująca, rozwijająca i nieprzewidywalna. W dobie pandemii większość marek inwestuje w pozycjonowanie w sieci, ponieważ tylko w taki sposób mają one możliwość dotarcia do upragnionych odbiorców. Warto jednak pamiętać, że z czasem wszystko się skończy, a wtedy reklamodawcy będą mogli to osiągnąć za pomocą odpowiednich narzędzi offline. Jednym z nich jest stworzenie odpowiedniego środowiska marki, które będzie zachwycać klientów, zapewni im zaskoczenie i przyjemność odkrywania czegoś nowego. Tym właśnie jest brand space.

      Tworząc brand space, kreujemy tzw. przestrzeń marki, za której pośrednictwem możemy komunikować jej wartości. Dodatkowo, w poruszającym się po tej przestrzeni kliencie, możemy wytworzyć unikatowe doświadczenie, które na długo zagości w jego pamięci.

      Istnieją dwa rodzaje brand space’u:

      sprzedażowy – najczęściej widzimy go wokół kas spożywczych lub na lotniskach,

      Piotr i Paweł

      niesprzedażowy ma on za zadanie zainteresować, zachwycić i być zapamiętanym; jego celem nie jest sprzedaż.

      Zrzut ekranu 2021 01 12 o 10.16.59

      Zapytacie: ale po co to? Głównymi celami brand space’u są:

      • stworzenie świata marki dzięki któremu możemy łatwiej pokazać naszą misję i wizję,
      • budowa relacji z klientami pośrednich lub bezpośrednich,
      • promocja marki, wyróżnienie jej, możliwość zapoznania się z jej asortymentem,
      • budowanie wizerunku marki poprzez design.

      Brand space marek można zobaczyć na wielu płaszczyznach. Najważniejszymi fazami rozwoju są:

      wydzielona przestrzeń dla marki w przestrzeniach handlowych (regał, lodówka, stand ekspozycyjny)

      Projekt bez tytułu 4

      shop-in-shop

      Projekt bez tytułu 1

      autonomiczne przestrzenie marki.

      Projekt bez tytułu

      Oczywiście nie każda marka może sobie pozwolić na brand space lub po prostu działa w sieci i nie jest jej to potrzebne. Jeżeli natomiast chcemy, aby z tysięcy produktów na półce nasz się wyróżniał, warto pamiętać, że poza reklamą, nośnym hasłem, ambasadorami mamy też design przestrzeni, który, jak widzimy na przykładach powyżej, nie zna granic. Cytując klasyka: Jedyne, co nas ogranicza, to budżet i wyobraźnia.

      Źródła:
      https://inwestycje.pl/biznes/siec-spar-chce-otworzyc-strefe-drogerii-vica-jako-shop-in-shop-w-45-sklepach/
      http://uk.lge.com/ir/html/ABboards….seq=5390&page=1&target=pressreleases_read.jsp
      https://pitchipoy.tv/featured/alonit-dor-alon-gas-station-shops/
      http://www.zaradni.pl/technologia/jak-oszukac-automat-z-coca-cola/1,8440
      https://www.granivera.com/2018/01/wyprzedaz-marek-manhattan-i-sally-hanse.html
      https://blog.posperita.pl/5117-sklep-w-sklepie-czyli-wyspy-typu-shop-in-shop/
      https://www.moodiedavittreport.com/rituals-and-dfs-extend-partnership-with-new-hong-kong-shop-in-shop/
      https://www.timesofisrael.com/expert-revolutionary-israeli-tech-featured-in-apples-new-hq/
      http://arx.novosibdom.ru/node/1945

      Employer Branding – porady!

      Patryk Antczak 14/02/2021 0

      Employer Branding, czyli budowanie marki współpracodawcy. Tomek Żak, nowy nabytek agencji Maciaszczyk, opowiada z perspektywy swojego doświadczenia:

      ✔ czym jest employer branding,
      ✔ z czego się składa,
      ✔ czym się różni komunikacja wewnętrzna od zewnętrznej,
      ✔ narzędzia EB,
      ✔ case studies.

       

      Zapraszamy do odsłuchu!

      👉 YouTube

      Czym są archetypy marki?

      Patryk Antczak 26/10/2020 0

      Margaret Mark i Carol S. Pearson na podstawie długoletnich badań wyodrębnili teorię, która pozwala odkrywać i rozwijać tożsamość marki, tak aby zaznaczać w komunikacji to, co dla nich najważniejsze Nic Ci o tym nie wiadomo? Nic straconego! W najnowszym podcaście omawiamy 12 archetypów marki, czyli teorię, dzięki której spojrzysz zupełnie inaczej zarówno na dotychczasową komunikację, jak i tę planowaną.

      Czarodziej, błazen, a może twórca? Sprawdź, który najbardziej pasuje do Twojej marki!

      Zapraszamy do odsłuchu!

      👉YouTube

      👉Spotify

      Kreatywność w pracy – jak być kreatywnym non stop?

      Patryk Antczak 31/08/2020 0

      W kolejnym podcaście głosem marketera Patryk odpowiada na pytania:

      1. Czym jest kreatywność?
      2. Czy można być kreatywnym w pracy non stop?
      3. Czy kreatywności można się nauczyć?

      Chcesz poznać odpowiedź na ww. pytania? Zapraszamy do odsłuchu!

      👉YouTube

      👉Spotify

      Jak radzić sobie z hejtem w sieci? [PODCAST]

      Patryk Antczak 12/08/2020 0

      Hejt w sieci – czym jest, jakie są jego przyczyny i konsekwencje oraz jak z nim walczyć? O tym w najnowszym podcaście rozmawia Ania Bugaj wraz z Patrykiem Antczakiem. Miłego słuchania!

      👉YT
      👉 Spotify