A,Light,Bulb,Stands,On,Top,Of,A,Pedestal,Surrounded

Jak reklamować trudne branże?

Tobiasz Tomczak 22/06/2022 0

Rok 2022 to kolejny rok, który potwierdza, że social media i prowadzone w nich działania reklamowe są nieodzowną częścią komunikacji marketingowej wielu firm. Branże, takie jak FMCG czy beauty, nie mają problemów z tworzeniem contentu i promowaniem swoich produktów i usług. Musimy jednak pamiętać, że istnieją również firmy, które należą do tzw. trudnych branż. W naszej firmie od wielu lat zajmujemy się kampaniami dla tego typu marek! Wystarczy spojrzeć na nasze portfolio.

Czym są trudne branże?

Do trudnych branż zaliczamy firmy z sektora budowlanego, usług deweloperskich, produkcji narzędzi czy nawozów rolniczych. Jak można sobie wyobrazić, nie są to tematy, które potocznie nazywamy „sexy”. Bo w jaki sposób zareklamować narzędzia albo bloczki pustaka, aby przykuć uwagę użytkownika, a później nakłonić go do zakupu produktu?

W dzisiejszym artykule uchylę Wam rąbka tajemnicy, jak robimy to w Agencji Reklamowej Maciaszczyk.

 

Solbet – lider i największy producent betonu komórkowego w Polsce

Działania reklamowe dla firmy Solbet prowadzimy już od ponad dwóch lat. Ich celem w głównej mierze jest ukazanie marki jako lidera w swoim sektorze oraz budowanie jej pozytywnego wizerunku. Nasze działania opieramy na kampaniach płatnych na Facebooku oraz reklamach zasięgowych na YouTube. Docieramy przede wszystkim do osób, które są w trakcie wyboru materiałów budowlanych do swojego domu, lub do fachowców, którzy często w znaczący sposób przyczyniają się do wyboru materiałów przez inwestorów.

Głównymi celami reklamowymi na Facebooku są działania zwiększające liczbę obserwujących profil marki i aktywność wobec postów oraz kampanie na ruch, które przenoszą osoby zainteresowane na stronę główną klienta, gdzie dostępna jest nowa oferta produktowa. 

W ciągu dwóch lat udało nam się rozbudować profil z 2 tysięcy do ponad 16 tysięcy obserwujących (dane z czerwca 2022). Klient zauważył też kilkukrotnie większą liczbę zapytań o dostępność produktów w Messengerze oraz na stronie internetowej. 

Dodatkowymi działaniami, które podjęliśmy od marca tego roku, są kampanie zasięgowe na YouTube. 

Przygotowana została przez nas lista kanałów budowlanych, które szczególnie chętnie oglądane są przez osoby szukające inspiracji czy porad dotyczących budowy domu.  W ciągu pierwszych dwóch miesięcy kampania wygenerowała ponad 220 tysięcy wyświetleń, znacząco zwiększając świadomość marki wśród potencjalnych klientów.

281729537 7382304938507426 9183656777249089527 n

 

 

 

 

 

 

 

Agrotechnology – poznaj swoją glebę

Dla firmy Agrotechnology tworzymy kampanie już od ponad pół roku. Marka działa w sektorze usługowym branży rolniczej i pomaga rolnikom w odpowiednim zarządzaniu i dbaniu o swoje uprawy. 

W przypadku tego klienta skupiamy się wyłącznie na pozyskiwaniu kontaktów na szeroki zakres usług oferowanych przez markę. Grupą docelową naszych kampanii są rolnicy, którzy szukają odpowiedzi na problemy związane z glebą, chcą w efektywniejszy sposób nawozić swoje uprawy czy szukają automatyzacji w swoim gospodarstwie. Przez ostatnie pół roku przeprowadziliśmy pięć kampanii, które łącznie uzyskały 400 leadów, a średni koszt leada nie przekraczał 10 złotych. Z informacji, jakie otrzymujemy od klienta, dowiadujemy się, że wiele z naszych leadów zostało zamkniętych i przełożyło się na sprzedaż usług dla klienta.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o naszej współpracy, zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego kampaniom dla Agrotechnology.

7 1

 

Stahlwille – niemiecka jakość narzędzi

Firma Stahlwille jest jednym z nowszych klientów w naszym portfolio. Nasze działania obejmują prowadzenie kampanii na Facebooku oraz kampanie Google Ads. Podstawowym celem jest zwiększenie ruchu na stronie klienta oraz zwiększenie liczby zapytań o produkty. W Facebook Ads skupiamy się głównie na reklamach na ruch, w których przedstawiamy produkty klienta jako narzędzia dla profesjonalistów. Głównym działaniem w Google’u natomiast jest promowanie wybranych przez klienta produktów oraz pozyskiwanie wartościowego ruchu. 

W ciągu kilku miesięcy udało nam się trzykrotnie zwiększyć ruch na stronie marki oraz o prawie dwukrotnie zwiększyć liczbę zapytań o oferowane produkty. 

Promowanie trudnych branż w social mediach w taki sposób, aby o nich pamiętano i kupowano ich produkty czy usługi, na pewno wymaga od reklamodawców większej ilości poświęconego czasu oraz nakładu pracy, jednak nie są to rzeczy niemożliwe. W Agencji Reklamowej Maciaszczyk wiemy, jak robić to dobrze, żeby osiągnąć realne efekty. 

Zaciekawił Cię artykuł?
Skontaktuj się ze mną!

t.tomczak@maciaszczyk.pl

ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

zapytaj o ofertę:

  Jak zwiększyć sprzedaż w branży rolniczej dzięki Facebook Ads?

  Tobiasz Tomczak 05/05/2022 0

  Sprzedaż wysokiej jakości technologii do użytku w rolnictwie poprzez działania Facebook Ads? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. 

  Pod koniec 2021 roku, po jednym z naszych webinarów, zgłosił się do nas klient, który oferuje nowoczesne rozwiązania wspierające duże gospodarstwa rolnicze w codziennej pracy.

  Dokładniej mówiąc, chodziło o  promocję jednego z produktów – sensora, którego zadaniem jest dobieranie ilości nawozu w czasie rzeczywistym. Urządzenie to pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości nawozu, a to przekłada się na zysk dla gospodarstwa.

  Cały proces reklamowy zaczęliśmy od dokładnej rozmowy z klientem, której głównym celem było uzyskanie jak najwięcej informacji o produkcie, sposobie jego użycia oraz potencjalnej cenie dla zainteresowanej osoby. Dzięki zdobytej wiedzy podjęliśmy decyzję, że w tym przypadku najlepiej sprawdzi się kampania leadowa, a formularz podepniemy pod program Zapier. Rozwiązanie to ułatwiło nam działanie na uzyskanych danych kontaktowych, a klientowi pozwoliło na sprawniejszy kontakt z potencjalnymi klientami.

  Kolejnym krokiem naszych działań było stworzenie koncepcji kampanii. Uzgodniliśmy z klientem, że jej motywem przewodnim będzie zachęcenie odbiorcy do zapisu na testy takiego urządzenia. Dzięki temu rolnicy mogli sami sprawdzić, czy dany typ urządzenia przyda im się w ich codziennej pracy oraz czy spełnia wszystkie wymagania techniczne. W trakcie trwania testów przeszli oni także szkolenia z używania sensora. Dodatkowo po zakończeniu testów uczestnicy otrzymali rabat na zakup urządzenia. 

  Zarówno na grafikach, jak i w tekstach, które przygotowaliśmy do owej kampanii, postawiliśmy na rozwiązanie problemu, jakie oferuje sensor. Pokazaliśmy realny problem, jakim są ceny nawozów,  oraz jakie korzyści dla zainteresowanego rolnika może przynieść korzystanie z urządzenia. 

  unnamed 1unnamed

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Kampania skierowana została do mężczyzn w wieku 25-55 lat, których zainteresowania związane są z rolnictwem oraz zainteresowaniami pobocznymi. 

  Początkowo przygotowane zostało 5 grup reklam, aby możliwe było dotarcie do jak najszerszej liczby odbiorców. Po pierwszych dniach kampanii wyłączona została kampania lookalike, której wyniki znacznie odbiegały od pozostałych. Finalnie przez okres 25 dni działały 4 grupy reklam, a każda z nich miała 7-8 różnych reklam. Celem takiej liczby reklam było wybranie tych, które najbardziej przypadną odbiorcom do gustu i zbiorą najwięcej zapisów na testy. 

  Finalnie kampania uzyskała 106 wypełnionych formularzy kontaktowych za łączną kwotę 673 zł. Średnio koszt zapisu w grupie reklam wahał się między 5,90 zł a 6,64 zł.

  279497262 305173988459331 3008412480896982694 n

  Podczas rozmów podsumowujących otrzymaliśmy feedback, że klient wybrał 12 gospodarstw, które przystąpiły do testów sensora. 

  Dzięki dokładnemu researchowi i przemyślanej strategii działania udało nam się przeprowadzić skuteczną kampanię leadową. Obecnie jesteśmy w trakcie prowadzenia działań dotyczących promocji usług i produktów oferowanych przez klienta. 

  Skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się więcej! 

  Zadzwoń!

  ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

  wyślij zapytanie!

   Jak dzięki kampaniom Facebook Ads uzyskać od 30 do 50 leadów miesięcznie w branży pokryć dachowych?

   Tobiasz Tomczak 20/04/2022 0

   Z firmą Novatik współpracujemy już ponad 3 lata w zakresie zarówno obsługi profilu na Facebooku, jak i prowadzenia kampanii Facebook Ads. Od 2020 r. naszym głównym zadaniem jest pozyskiwanie dla klienta leadów – osób poszukujących pokryć dachowych do swoich domów.

   Nasze działania rozpoczęliśmy od stworzenia z klientem mechaniki pozyskiwania kontaktów. Zdecydowaliśmy się na kampanię leadową, gdzie lead magnetem będzie darmowa wycena na pokrycie dachowe. Wiele konkurencyjnych firm pobiera za nie dodatkowe opłaty, dlatego mechanika reklamy i jej przekaz okazały się strzałem w dziesiątkę.

   Jako materiał reklamowy wykorzystaliśmy zdjęcia oraz filmy z gotowych już realizacji klienta, które w bardzo dobry sposób ukazywały produkt na gotowym budynku. Działanie to pozwoliło klientowi pozbyć się jego obaw o jakość oraz wygląd produktu. Dodatkowo informacja o darmowej wycenie spowodowała uzyskanie dużej liczby formularzy kontaktowych już w pierwszych 48 godzinach działania reklamy.

   1  2 e1650442255186


   W trakcie trwania kampanii, po otrzymanym feedbacku od klienta, postanowiliśmy uruchomić dodatkową grupę reklam, w których motywem przewodnim była możliwość uzyskania darmowej próbki panelu dachowego. Pozyskane formularze kontaktowe przekazywane były do naszego klienta, który realizował wysyłkę próbek dla osób zainteresowa
   nych.


   W przypadku tej kampanii zdecydowaliśmy się na kilka grup odbiorczych – główną stanowiła grupa remarketingowa, a w jej skład wchodziły osoby odwiedzające stronę internetową naszego klienta. Drugą grupę zaś stanowiły osoby, których zainteresowania dotyczyły dachów oraz pokryć dachowych:

   unnamed 2

   (Wynik za okres 20 dni 20 marca-10 kwietnia)

   W ciągu naszej dwuletniej współpracy pozyskaliśmy dla firmy Novatik około 900 leadów. Klient już dwukrotnie zwiększał budżet na działania leadowe, informując nas, że duży % z pozyskanych leadów udaje się domknąć jako przyszłą sprzedaż.

   Prowadzisz firmę i szukasz sposobu na użycie Facebook Ads w swoim biznesie?

   Skontaktuj się z Patrykiem i dopytaj o szczegóły! 👇

   Zadzwoń!

   ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

   wyślij zapytanie!

    Minimal,Idea,Concept,Space,:,White,Door,Closed,In,Greenery

    Czy warto wykorzystywać Pixel TikToka? Jak go zaimplementować na swojej stronie?

    Tobiasz Tomczak 19/11/2021 0

    Tak jak wyjaśniliśmy w poprzednim artykule, TikTok to zrzeszająca głównie młode osoby aplikacja, której zasięg szacuje się na ponad miliard użytkowników na całym świecie. Według raportu Gemius w samej Polsce kontakt z nią miało około 8 milionów użytkowników. Niestety nadal wiele firm nie korzysta z możliwości, jakie daje to medium. Poza dotarciem do nowych użytkowników TikTok pozwala na analizowanie oraz śledzenie poczynań użytkowników, którzy z aplikacji przejdą na naszą stronę.

    Aby mieć możliwość zbierania danych o użytkownikach odwiedzających naszą stronę, należy wgrać i poprawnie zaimplementować Pixel TikToka. Jest to – tak jak w przypadku Facebooka – kawałek kodu. Istnieją dwa sposoby jego implementacji:

    unnamed

    Możemy zrobić to manualnie – poprzez wgranie kodu w odpowiednie miejsca na naszej stronie – lub wykorzystać narzędzia takie jak Google Tag Manager czy Shopify.

    By być pewnym, że kod wgraliśmy poprawnie i wszystko działa, warto zainstalować wtyczkę do przeglądarki o nazwie TikTok Pixel Helper, która po włączeniu naszej strony pokaże, czy kod Pixel jest aktywny.

    unnamed 1

    Implementacja kodu to jeden z dwóch kroków. Kolejnym jest poprawne ustawienie zdarzeń, tak aby nasz Pixel dokładnie sczytywał informacje, na których nam zależy.

    Dostępność zdarzeń zależna jest od profilu, jaki przyjmiemy. Docelowo dla TikToka podstawowym profilem jest e-commerce, który pozwala na sczytywanie takich eventów jak: dodanie do koszyka, zakup, dokonanie płatności, wyświetlenie zawartości.

    Jeśli zdecydujemy, że sami chcemy dobrać nasz profil, pojawia się opcja dodania większej liczby zróżnicowanych eventów, takich jak np. kontakt, subskrypcja, połączenie telefoniczne.

    Obecnie na TikToku dostępne mamy trzy opcje ustawiania eventów.

    unnamed 2

    Kliknięcia zdarzeń – pozwala na zliczanie kliknięć na specjalne miejsca, np. przycisk dodaj do koszyka.

    Docelowy adres URL – pozwala na ustawienie konkretnej podstrony o wybranym URL-u jako zdarzenie. Idealnie sprawdzi się do sczytywania zdarzeń w przypadku zakończonych zakupów czy wypełnionych formularzy na stronie, jeśli po wypełnieniu pojawi się tzw. Thank you page.

    Pop-up Event – zlicza zdarzenia za każdym razem, gdy witryna wyświetla wyskakujące okienko na podstawie określonej akcji użytkownika, na przykład podania numeru telefonu.

    Trzy najważniejsze zalety posiadania Piksela TikToka

    Pozwala na:

    – mierzenie skuteczności kampanii: na podstawie zdarzeń zdefiniowanych podczas instalacji Piksela mierzy on skuteczność zarówno reklam, jak i konwersji oraz zwrotów z nakładów na reklamę (ROAS).

     – optymalizację wyświetlania reklam: dzięki zdefiniowaniu zdarzeń Pixel pozwala na optymalizacje pod wybrane zdarzenia, aby kierować reklamy do odbiorców, którzy z największym prawdopodobieństwem podejmą to działanie w Twojej witrynie, np. dodaj do koszyka lub kup.

    – tworzenie grup remarketingowych: na podstawie informacji z wydarzeń pikselowych możesz spersonalizować odbiorców w celu ponownego nawiązania kontaktu z użytkownikami lub utworzyć odbiorców z użytkownikami podobnymi do Twoich konsumentów, aby znaleźć nowych klientów.

    Mimo przeświadczenia, że TikTok to aplikacja dla dzieci i młodzieży, coraz więcej starszych osób zaczyna z niej korzystać. Wiele firm już dostrzegło potencjał i możliwości, jakie niesie za sobą działanie marketingowe na tej platformie. Reklamodawcy tacy jak Vinted czy x-kom regularnie publikują swoje reklamy i zdobywają nowych potencjalnych klientów. Sam TikTok regularnie rozwija swoją ofertę reklamową oraz działa nad poprawieniem zaplecza technicznego.

    Jeżeli w trakcie implementacji Piksela pojawią się problemy, warto skontaktować się z działem wsparcia, który – w porównaniu do supportu niebieskiego kolegi – działa znacznie sprawniej i dokładniej.

     

    Skontaktuj się z Patrykiem i dopytaj o szczegóły!

    Zadzwoń!

    ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

    wyślij zapytanie!

     Orange,Fruit,Strike,With,Bowling,On,Yellow,Background.,Fruit,Minimal

     Czy warto reklamować się na TikToku?

     Tobiasz Tomczak 01/10/2021 0

     TikTok jest aplikacją pozwalającą na tworzenie, przesyłanie oraz odtwarzanie filmów, których długość wynosi od 15 do 60 sekund. Za pomocą algorytmu wyświetlane są przesłane filmy innym użytkownikom. Głównymi odbiorcami TikToka są osoby w wieku między 13. a 19. rokiem życia. Wraz ze wzrostem popularności aplikacji odnotowuje się napływ użytkowników starszych.

     Czy warto w takim razie reklamować się na TikToku?

     Jeżeli produkty lub usługi, które sprzedajesz, skierowane są do młodych osób, ten serwis społecznościowy będzie idealnym miejsce do prowadzenia działań reklamowych. W Polsce aplikacja jest jedną z najbardziej popularnych wśród młodzieży. TikTok zrzesza i promuje użytkowników niekonwencjonalnych, tworzących treści z przekazem, kreatywnych i lubiących dobrą rozrywkę. Ważne, aby komunikacja reklamowa była prowadzona w podobnym nurcie.

     Sama aplikacja daje nam, reklamodawcom, dostęp do narzędzia, jakim jest TikTok Ads Manager, dzięki któremu, podobnie jak na Facebooku czy Instagramie, będziemy mogli precyzyjnie docierać do wybranej przez nas grupy odbiorczej.

     Obecnie menedżer reklam umożliwia nam utworzenie czterech rodzajów kampanii. Pozwalają one na dotarcie do jak największej liczby osób, zwiększenie świadomości o firmie czy dokonanie czynności takich jak zakup produktu lub usługi.

     Zasięg – reklama, której głównym zadaniem jest wyświetlanie się jak największej liczbie osób z naszej grupy docelowej. Dzięki temu mamy możliwość zwiększenia świadomości o naszym produkcie lub firmie.

     Ruch – pozwala nam na kierowanie użytkowników na odpowiednie strony internetowe lub do różnych aplikacji.

     Instalacja aplikacji – zachęcać będzie użytkowników do pobierania naszych aplikacji ze Sklepu Google Play czy App Store.

     Konwersje – przy wykorzystaniu TikTok pixel będziemy mogli docierać do użytkowników, którzy z największym prawdopodobieństwem wykonają działania, na których nam zależy, np. zakup, dodanie produktu do koszyka, rejestracja do newslettera.

     Ważne, żeby być kreatywnym i wyróżniać się spośród konkurencji, mimo że sztuka ta nie jest najłatwiejsza, jednak aplikacja ta pozwala nam na tworzenie kilku rodzajów reklam:

     TopView – pełnoekranowy format wideo mogący trwać do 60 sekund z automatycznie odtwarzanym dźwiękiem.

     Brand Takeover – format statyczny lub dynamiczny wyświetlany na pełnym ekranie, obsługuje 3-sekundowe pliki JPG i 3-5-sekundowe wideo.

     In-Feed Ads – pojawia się w zakładce Dla Ciebie i trwa maksymalnie 60 sekund, odtwarza się automatycznie wraz z dźwiękiem, umożliwia interakcję.

     Podsumowując, TikTok Ads jako narzędzie pozwala na szczegółowe docieranie do użytkowników aplikacji, pamiętać jednak musimy, że głównymi odbiorcami naszych reklam są ludzie z pokolenia Z. Jeśli nasz produkt lub usługa idealnie wpisuje się w ich potrzeby, to TikTok będzie dla nas kolejnym źródłem pozyskiwania zadowolonych klientów. 

      

     Skontaktuj się z nami i dopytaj o szczegóły!

     Zadzwoń!

     ARM NowaStrona GRAFY Kontakt LEAVEaREPLY

     wyślij zapytanie!

      Jakie zmiany wprowadził Facebook w 2021 roku?

      Tobiasz Tomczak 07/05/2021 0

      Jak co roku Facebook postanowił trochę namieszać i wprowadzić zmiany, które w mniejszym lub większym stopniu utrudniły pracę reklamodawcom. W głównej mierze odnoszą się one do rzeczy związanych ze zmianą prawa, które Facebook musi respektować, aby móc dalej świadczyć swoje usługi. 

      Największą zmianą w 2021 roku jest ta dotycząca użytkowników produktów marki Apple i danych zbieranych o nich przez Facebook. Apple w swoim oprogramowaniu IOS 14 daje użytkownikowi możliwość wyboru, czy chce udostępniać Facebookowi informacje na swój temat. Dla reklamodawcy stwarza to problem, jeśli użytkownik nie wyrazi takiej zgody – pojawiają się wtedy luki w statystykach reklam, co przekłada się na gorszą optymalizację reklam, a co za tym idzie gorsze wyniki. 

      Kolejnym problemem Facebooka jest zmienione prawo odnośnie do przechowywania i zbierania informacji o wiadomościach prywatnych. W menedżerze reklam nie znajdziemy już danych na temat tego, kto, kiedy i z jakiej reklamy wysłał do nas wiadomość. Po raz kolejny wpływa to na optymalizację oraz późniejsze wyniki reklam.

      Dla wielu reklamodawców znaczącą zmianą będzie zniknięcie możliwości ustawienia reklamy na polubienia profilu. Znikają również same polubienia, które w niedługim czasie zamienią się w obserwacje. Sam Facebook nie zapowiedział jeszcze, czy pojawi się opcja ustawienia reklam na obserwację profilu. 

      Jeśli jesteś reklamodawcą, który zajmuje się reklamowaniem i promocją niszowych produktów lub usług, możesz spodziewać się, że opcji targetowania będzie mniej. Dla przykładu w 2021 zniknęły już skrzynka kanalizacyjna, przepustnica czy water treatment specialist. Aby ukazać skalę, na jaką usuwane są opcje targetowania, wystarczy sprawdzić, że w 2018 roku Facebook usunął ich ponad 5 tysięcy, a w 2020 ponad 4,5 tysiąca. Głównym tego powodem jest małe zainteresowanie ze strony reklamodawców. Usuwane są również opcje związane z wiarą, tradycją czy pochodzeniem, aby nie urazić czyichś uczuć lub wyznania.

      Problemem dla reklamodawców może być też bardzo szybko rosnąca konkurencja, a co za tym idzie podwyższenie kosztów reklam. W 4 kwartale 2020 roku aktywnych miesięcznie było około 10 milionów reklamodawców. Sam Facebook stanął przed potężnym problemem dotyczącym dostępnego miejsca reklamowego, które może zaproponować potencjalnym reklamodawcom. Pierwszą odpowiedzią na powstałe komplikacje jest wprowadzenie przez Facebook ograniczenia liczby aktywnych jednocześnie reklam. Progi zależne będą od wydawanego budżetu; dla najmniejszych reklamodawców jest to obecnie 250. Dodatkowo Facebook zapowiedział wprowadzenie bardziej rygorystycznego sprawdzenia reklam pod kątem prawdziwości przekazywanych informacji oraz nachalności wobec odbiorcy.

      W ostatnim czasie na wielu grupach poświęconych social mediom można odszukać posty o blokadach kont reklamowych za naruszenie regulaminu reklamodawców. Często bywa, że owe reklamy pochodzą sprzed kilku miesięcy, a nawet lat, są dawno nieaktywne, dlatego warto weryfikować treści posiadane na koncie reklamowym i w ewentualnych wypadkach usunąć to, co może przysporzyć nam blokadę konta.

      Niestety ww. tematy i sytuacje to nie koniec zmian, jakie Facebook szykuje dla reklamodawców oraz użytkowników niebieskiego portalu. Z tego względu warto być na bieżąco z wszystkimi informacjami, jakie publikuje Facebook, a nawet z plotkami dotyczącymi zmian, bo bardzo często dają one wskazówki odnośnie do tego, co może pojawić się w przyszłości.

      Czym jest piksel Facebooka?

      Tobiasz Tomczak 26/02/2020 0

      Piksel Facebooka to fragment kodu Java Script, którego głównym zadaniem jest zbieranie informacji o osobach odwiedzających Twoją stronę. Dzięki niemu masz możliwość lepszego pomiaru i optymalizacji kampanii reklamowych oraz doboru odpowiedniej grupy odbiorczej. Pozwala również na remarketing, czyli docieranie do osób, które były na Twojej stronie WWW.

      Jeśli jeszcze nie wygenerowałeś swojego piksela, możesz to uczynić w prosty sposób.

      Otwórz Menedżera Reklam. Następnie wybierz zakładkę Menedżer zdarzeń. Przejdź przez dwuetapowy proces. Gotowe! Teraz posiadasz kod, który należy wgrać na Twoją stronę internetową. Jest kilka możliwości wgrania piksela na stronę. Jeśli czujesz się na siłach, możesz to zrobić sam. Wystarczy wkleić wygenerowany kod między znaczniki <head> </head> znajdujące się w Twojej witrynie.

      Oczywiście jeśli nie posiadasz umiejętności technicznych, możesz poprosić o to osobę odpowiedzialną za zarządzanie Twoją stroną. Facebook przygotował również możliwość wysłania tej osobie e-maila z  instrukcją dotyczącą zaimplementowania kodu. Wystarczy wybrać opcję „Wyślij kod w wiadomości e-mail”.

      Jeśli Twoja strona „stoi” na WordPressie, możesz skorzystać z gotowych wtyczek. Wystarczy wkleić kod, a wszystko zacznie działać!

      Po implementacji kodu należy wykonać testowe zdarzenie ruchu, aby sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie wgrane. Jeśli tak, powinieneś widzieć „ruch” na wykresie:

      Obraz2

      Istnieje kilka rodzajów piksela Facebooka, które nazywają się zdarzeniami. Pozwalają mierzyć konkretne zachowania użytkowników, np. zapis do newslettera czy dodanie produktu do koszyka.

      Zdarzenia to tak naprawdę lekko zmodyfikowane kody piksela, różniące się jedną linia kodu.

      Obraz1

      Jeśli nadal nie korzystasz z możliwości, jakie daje nam piksel Facebooka, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem tracisz znaczną część swojego budżetu, a co za tym idzie, docierasz do mniejszej ilości zainteresowanych osób, które w przyszłości mogłyby być Twoimi klientami.

      Różne cele reklamowe – które wybrać dla swojej marki?

      Tobiasz Tomczak 08/01/2020 0

      System reklamowy Facebooka to potężne narzędzie marketingowe, a dzięki swoim algorytmom pozwala dotrzeć do osób, na których nam najbardziej zależy, tak by zmienić odbiorcę reklamy w Klienta. Gdy zaczynamy działać z menadżerem reklam – bo tak Facebook nazwał swoje narzędzie reklamowe, musimy zadać sobie pytanie: „Jaki jest nasz cel marketingowy?”. Jest to bardzo ważny moment w tworzeniu reklamy. Obecnie Facebook rozdziela cele marketingowe na trzy segmenty:

      cele reklamowe

      • Świadomość – cele reklamowe w tym segmencie pozwolą nam zwiększyć rozpoznawalność naszej marki oraz dotrzeć do jak największej grupy odbiorczej w określonym czasie. Cele te bardzo często wykorzystuje się jako tak zwaną górę lejka sprzedażowego.
      • Działanie – to kolejny segment Facebooka dający nam możliwość wyboru celi reklamowych, dzięki którym dotrzemy do osób, które chętniej angażują się w interakcje z naszymi reklamami lub będą chciały uzyskać większą ilość informacji na temat naszego produktu lub usługi.
      • Konwersje – to ostatni segment, w którym mamy do wyboru działania zachęcające potencjalnego odbiorcę do wykonania odpowiedniej interakcji np. odwiedzenia strony www, dodania produktu do koszyka lub wysłania formularza kontaktowego.

       

      Cele reklamowe. Świadomość

      Świadomość to cel marketingowy, który wybieramy, gdy chcemy , aby odbiorcy reklamy rozpoznawali naszą markę lub produkt.  Należy pamiętać, że reklama nie dostarczy nam dużej ilości interakcji.

      Zasięg, którego głównym zadaniem jest dotarcie do jak największej ilości osób, zwiększy  rozpoznawalność naszej marki. W przypadku tego celu mamy możliwość ustalenia tak zwanego cappingu. Co to oznacza? Jeżeli capping =5, to odbiorca naszej reklamy zobaczy ją maksymalnie 5 razy we wskazanym przez nas okresie. Ten cel również nie przyniesie nam dużej ilości interakcji.

      Cele reklamowe. Działania

      Ruch daje nam możliwość dotarcia do osób, które z większym prawdopodobieństwem klikną i zobaczą naszą reklamę, a następnie trafią na miejsce docelowe poza Facebookiem. Cel ten świetnie działa, gdy zależy nam na generowaniu ruchu do naszych landing pages, gdzie odbiorca wykona interesujące nas czynności.

      Aktywność pozwala nam zdobyć nie tylko większą ilość  interakcji pod naszymi postami, ale również zyskać więcej fanów na profilu oraz daje możliwość dotarcia do osób, które mogą być zainteresowane zapisem na stworzone przez nas wydarzenie.

      Instalacja aplikacji to cel przeznaczony dla osób, którym zależy na promocji swoich aplikacji wśród użytkowników Facebooka.

      Wyświetlenie filmu pozwoli nam uzyskać większą ilośść wyświetleń naszych treści video.

      Pozyskiwanie kontaktów – cel reklamowy dający nam możliwość pozyskiwania wypełnionych formularzy kontaktowych bez potrzeby przekierowywania odbiorców do miejsc poza Facebookiem.

      Wysyłanie wiadomości  – zwiększa ilość wysłanych wiadomości do naszego fanpage’a na Messengerze. Dzięki zebranym kontaktom będziemy mogli później stworzyć kampanię z wiadomością sponsorowaną.

      Cele reklamowe. Konwersje

      Konwersje – aby korzystać z tego celu należy mieć zainstalowanego Pixel Facebooka, który będzie zbierał dane i analizował naszych odbiorców. Do poprawnego działania Pixela potrzebujemy około 40–50 konwersji na naszej stronie. Po analizie odbiorców, którzy dokonali konwersji, Facebook będzie lepiej targetował nasze reklamy, na osoby pasujące do przeanalizowanej grupy konwersji.

      Sprzedaż z katalogu świetnie sprawdzi się u osób, które prowadzą sklep internetowy i chcą sprzedawać swoje produkty przez Facebooka. Dostaną one możliwość integracji swojego sklepu z reklamą, dzięki czemu wszystkie produkty i opisy będą już dodane.

      Wizyta w firmie pozwala nam na dotarcie do osób, które znajdują się w danej odległości od naszej firmy, zwiększając ilość potencjalnych klientów.

      Musimy pamiętać, że nie ma gotowego modelu, jakie reklamy należy wybrać. W każdej branży mamy do wyboru różne scenariusze. Najważniejsze, aby wykonywać dużą ilość testów i nieustannie sprawdzić, co w naszym biznesie działa najlepiej.

      Niezatwierdzone reklamy na FB – jak sobie z tym radzić?

      Tobiasz Tomczak 08/10/2019 0

      Osoby, które rozpoczynają swoje działania z Menedżerem reklam, czasem spotykają się z problemem odrzuconej reklamy na Facebooku. Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszym problemem jest niezgodność z regulaminem portalu, który jest rozbudowany, a niektóre zapisy mogą być nieoczywiste – szczególnie dla początkujących użytkowników.

      Weryfikacja – na czym polega i jak długo trwa?

      Każda reklama podlega weryfikacji, czyli sprawdzeniu pod kątem zgodności z zasadami Facebook Ads. Proces ten może trwać do 24 h, jednak w przypadku wątpliwości względem kreacji lub treści – ulega on wydłużeniu. Dodatkowo w przypadku ustawienia na koncie reklamowym kampanii, która nie przejdzie weryfikacji, można spodziewać się, że sprawdzanie kolejnych kreacji potrwa dłużej niż standardowo.

      Czego nie mogę publikować?

      Zamieszczane reklamy nie mogą dyskryminować ani zachęcać do takiego zachowania – dotyczy to przynależności rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej, wieku, płci, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, sytuacji rodzinnej, niepełnosprawności, choroby oraz schorzeń genetycznych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku nielegalnych produktów lub usług, wyrobów tytoniowych, niebezpiecznych suplementów czy produktów, usług i treści dla dorosłych. Promowanie alkoholu, leków bez recepty czy produktów do odchudzania podlega ograniczeniom. Całą listę znajdziecie tutaj.

      Powyższe zasady wydają się dość intuicyjne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka specyficznych przypadków, które mogą takie nie być. Należą do nich:

      1. Reklama zawierająca powyżej 20% tekstu na grafice – trzeba do tego doliczyć także wykorzystane logotypy. Istnieją jednak wyjątki, w których ta zasada nie obowiązuje. Są to infografiki, okładki płyt i książek oraz plakaty. To, czy grafika spełnia ową regułę, możecie sprawdzić tutaj. Obecnie przekroczenie progu 20% nie eliminuje wyświetlania reklamy w pełni, ale wpływa na obniżenie zasięgów.
      2. Reklama kierująca do strony nieistniejącej, niedziałającej, zainfekowanej lub niespójnej z tematyką reklamy – dotyczy to najczęściej reklam generujących „ruch”. Jeśli reklama zawiera link przekierowujący, to działanie strony, a także znajdujące się na niej treści i obrazy podlegają weryfikacji.
      3. Reklama zawierająca nazwę „Facebook” – taka kreacja reklamowa jest zawsze odrzucana. Wynika to z faktu, że serwis nie chce być kojarzony z inną marką bądź wywoływać skojarzenia współpracy czy utożsamienia się z danym produktem lub usługą.  W ten sposób unika również powiązań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jego wizerunek.

      Reklama odrzucona – co wtedy?

      Jeśli Twoja reklama została odrzucona i uważasz, że to działanie nie było słuszne – istnieje kilka dróg postępowania. Wyjaśnienie, z jakiego powodu kreacja reklamowa nie została zaakceptowana, znajdziesz w e-mailu, który jest podpięty do danego konta reklamowego. Pierwszą opcją jest edycja dyskusyjnych elementów reklamy. Dotyczy to zarówno zmian tekstu, grafiki czy linkowania, jak i targetowania. Możesz też złożyć odwołanie za pomocą formularza na tej stronie. Czasem jednak wystarczy niewielkie działanie, które od razu niweluje problem – polegające chociażby na naciśnięciu potwierdzenia, że zapoznałeś(aś) się z zasadami publikacji reklam i deklarujesz, że twoja kreacja reklamowa m.in. nikogo nie dyskryminuje (jest to szczególnie istotne w przypadku promowania np. ogłoszenia o pracę).

       

      Magdalena Napierała
      Social Media Specialist

      Tobiasz Tomczak
      Social Ads Specialist